Rekonstrukce umakartové koupelny - inspirace pro káždého » Kutilství » Blog » CrazyDog ~ Multi-blog

Rekonstrukce umakartové koupelny - inspirace pro káždého

Út, 24. únor 2015, 20:05
Rekonstrukce umakartové koupelny - inspirace pro káždého

Když jsem jednou přišel k babičce na návštěvu do jejího bytečku v panelákové džungli, tak jsem ji navrhnul jestli nechce raději sprchový box namísto té vysoké smaltové vany? Odpověď byla překvapivě brzká se zněním „To by byla paráda.“ A když už výměna, tak rovnou celé koupelny.

Netrvalo moc dlouho a vyrazili jsme do „hobby marketu“ vybrat si sprchový box. Pro box jsme se rozhodli hlavně kvůli sedátku, po kterém babička toužila. (U sprchového kouty je nutnost obložení stěn, které s kombinaci hladkého umakartu není zrovna jednoduchý úkol.) Když už jsme byli v tomto „univerzálním marketu“, tak jsme si rovnou vybrali menší umývadlo se skříňkou a tapety. (Ty původní umyvadla byla zbytečně velká a hluboká - na nějaké to přečvachnuti oblečení, které v dnešní době moc lidí nevyužije.)

Likvidace

Po nákupu nasledovala likvidace původní vany, která byla přišroubována k jakési konstrukci (aby byla vyšší) a poctivě přilepená těsnicí gumou okolo stěny. Aby byla vana ještě pevnější, tak byly hrany vany ještě zasunuté na plechové konzoli - jak zezadu, tak zboku. Po vyjmuti vany nasledovala bruska na odstraněni veškerých přebývajících vzpěr a rámů, které byli pod vanou.

Nasledovala demontáž umyvadla, skříňky se zrcadlem, garnýž pro vanový závěs a po vypnuti jističů také přímotop nacházející se nad dveřmi. Po demontáži bylo nutné poctivě zajistit kabel gumovou paskou aby nezkratoval a opatrně zasunut mezi umakartové vrstvy aby nečučel. Nakonec nasledovalo zafoukáni všech dírek a otvoru montážní pěnou.

Dlažba

V koupelně dlažba již byla, ale jak to tak bývá, tak jen po úroveň vany. Tudíž bylo nutné dlažbu dodělat v místě kde bude sprchový box končit a důležité i pod nohy vaničky, aby byla pěkně v rovině.

Stejnou dlažbu jako již v koupelně byla použitá je téměř nemožné koupit a proto jsem koupil alespoň podobnou. V místě, kde se dlažba dodělala bude pračka a rozdíl nepůjde vidět. Po zaschnutí lepidla pod dlažbou ještě zaspárovat a můžeme se vrhnout na zdí.

Tapeta

Nyní je čas zaříznout přebytek montážní pěny z dírek, které jsem v prvním kroku zafoukal. A nyní ta smradlavější část a to je pořádně vydrhnout umakart od mastnoty. Byl mi doporučeny čpavek ředěny (mám pocit že) 1/10 s vodou. A věřte, že i při tak malé koncentraci slzí oči a nejde budoucí koupelna omýt na jeden zátah.

Když máme čisté zdí, tak nalepíme tapety. Nejlepší jsou vinylové tapety, protože jsou omyvatelné a snesou vlhko koupelny. Lepidlo jsem nanesl první na stěnu a potom na tapetu. Když jsem tapetu přitiskl na určené místo, tak jsem potom krásně vytlačil všechny bubliny gumovým válečkem. Když byly vinylové tapety nalepené a jelikož byly bílé, tak jsem všechny rohy zalepil silikonem. Kdo se silikonem ještě nepracoval, tak doporučují po nanesení „housenky“ silikonu přejet navlhčeným prstem v jaru. To se silikon nepřilepí na prst a udělá krásný roh.

Když už máme podlahu i zdi, tak musíme nějak zamaskovat přechod tapety a dlažby. Já jsem se rozhodl pro PVC lišty určené k linoleu. Ty jsem zalepil chemoprénem jak k dlažbě, tak k tapetě. U stropu jsem zase použil lišty původně určené k zakončení obkladu. Ty jsem přilepil silikonem.

Instalatérské práce

Jako instalatér to mám trochu jednodušší. Jelikož jsme chtěli umístit pračku vedle sprchového boxu, tak jsem si musel udělat přípravu. Za umakartovou stěnou se naházela kuchyňská linka a tak jsem se rozhodl přivést vodu a odpad za linkou do koupelny. Vodu jsem přivedl klasicky v PPR trubce a odpad jsem napojil do pračkového sifonu pod dřezem.

Samozřejmě jsem musel upravit i odpad pro sprchový box. Stará vana byla připojena na PVC odpad o průměru 63mm. Dnešní sprchové vaničky se připojují na odpad o průměru 40mm. Tak jsem musel od odpadní stoupačky zredukovat průměr a rovnou jsem přivedl nový odpad v HT systému nejen ke sprchovému boxu, ale také k umyvadlu.

Namísto původní vanové baterie jsem namontoval rohové ventilky a tak samo i pod umyvadlem.

Montáž sprchového boxu

Tak tady jedině podle dodávaného návodu a jelikož jsme se rozhodli pro skleněné zástěny v kovovém rámu, tak byla zapotřebí i druhá ruka. Po smontování, připojení hadiček, odpadu a vyvážení nožíček vaničky přišel na řádu transparentní silikon. Je zapotřebí důkladně zalepit každý spoj a roh nejen zevnitř, ale také z venku. Nechceme přece vytopit souseda tím, že nám bude někde zatékat voda.

Montáž Umyvadla

I když jsme se rozhodli pro umyvadlo se skříňkou, tak je dobré umyvadlo přišroubovat přes umakart. Koupil jsem šrouby M10 s půlkulatou hlavou, která čouhala za zdi a pod umyvadlem podložky a matičky. Nakonec se objelo umyvadlo bílým silikonem a bylo hotovo.

Snad jsem inspiroval mnoho kutilu, že i amatér dokáže udělat s tuctové panelákové koupelny pěknou koupelnu bez zednického zásahu.

***** ø 3.1 (1083 hlasů) ≈ Návratnost
(Staň se VIP hráčem Bat...) « Starší článek | Novější článek » (Kostra (konzole) pro s...)

Štítky: informace, instalatérství, návod, zobrazit všechny štítky
! Našli jste v článku gramatické či pravopisné chyby? Je to z důvodu autorovy nemoci zvané dysgrafie. Tudíž všem děkuji za pochopení a každý článek pokud možno nechávám projít korekturou. !

Zatím 6 komentářů

web - reaguj - #1552Murisa mužve Čt, 2. duben 2015, 09:26
avatar

Závěsy a tyče do koupelny a umývárny

http://www.doplnky-koupelnove.cz/1.19.eshop.kategorie-zavesy-a-tyce

Chrome 41.0.2272.101 / Windows 7
reaguj - #1630Crazy mužve St, 6. červenec 2016, 15:46
avatar

Ahoj, hezky popsané, a hezky vymyšlené. Ale podle mého, pokud bych chtěl něco předělávat v koupelně a záchodě s umakartem, jakože mě to nejspíš u mámy čeká, tak bych se umakartu jednou provždy zbavil.

Chrome 51.0.2704.103 / Windows 7
web - reaguj - #1631CrazyDog mužve St, 6. červenec 2016, 16:03
avatar

Crazy: To je sice rozumnější řešení, ale také dražší. U mě by byl problém, že část umakartové stěny je kuchyňská linka, takže i rozebrat kuchyň, sundat skříňky. Potom musíš nahodit lepidlo, štuk a obkladačky. A práce na 14 dní :)

Chrome 51.0.2704.103 / Windows 7
reaguj - #1638Barbora ženav Pá, 16. září 2016, 00:24
avatar

Chtěla jsem se zeptat: Odelaval jste kovové listy mezi umakartovymi jádry a sparoval? Nebo jak jste je zakryl? diky

Chrome 52.0.2743.98 / Android
web - reaguj - #1639CrazyDog mužv So, 17. září 2016, 12:17
avatar

Barbora: Neřezal, jen jsem je zakryl gumovou lištou co se použivá na vinylové podlahy

tak jak je vidět na teto fotce

Chrome 53.0.2785.116 / Windows 7
web - reaguj - #1644Tom mužve St, 19. říjen 2016, 22:26
avatar

dobrý článek, už jen vybrat to správné vybavení do koupelny a začít

MSIE 8.0 / Windows 7
 
0/2000
Jméno*
Web
Email
Gravatar
avatar
  [f] [:)] [L] [XL] [XXL] | [b] [i] [s] [e] [*] [cite] [code] [kod] [h1] [h2] [abbr] [sup] [sub] |
 
nejoblíbenější články:
novinky na webu:
informace: